SHISHIMSKAYA GORKA, JEKATERYNBURG, ROSJA

shishimskaya gorka

SHISHIMSKAYA GORKA, JEKATERYNBURG, ROSJA

Projektowany teren to osiedle mieszkaniowe składające się z 6 zespołów mieszkaniowych z liniowym deptakiem i czynną usługą handlową na parterach, harmonijnie wkomponowane w otaczającą przestrzeń. Obszar jest połączony z główną trasą „Zielonej Pętli” (system parków) zarówno po stronie północnej, jak i południowej.

Głównym wyzwaniem projektu jest teren aktywny z różnicami 10 metrów. Został przekształcony dla osób o wszystkich poziomach sprawności ruchowej w dogodne połączenia ulic i liniowy park z kawiarniami, warsztatami artystycznymi i innymi rodzajami handlu. Krajobraz jest wypełniony funkcjonalnie i odpowiada potrzebom wszystkich grup mieszkańców.

Centralnym elementem XVIII bloku mieszkalnego jest ogród czereśni otoczony ławeczką. Pełni rolę granicy stref funkcjonalnych: zabaw dla dzieci w różnym wieku i spokojnego wypoczynku dla dorosłych przy fontannie. Sadzenie żywopłotów jest wykorzystywane jako dodatkowy sposób podziału na strefy na obszarach prywatnych, półprywatnych i publicznych. W najbardziej ocieplonej części znajdują się place zabaw dla dzieci z wyposażeniem wykonanym z naturalnych materiałów.

Estetyka krajobrazu ukierunkowana jest na tworzenie efektu środowiska naturalnego. Efekt ten uzyskuje się sadząc duże drzewa, które tworzą strukturę ulic i sprawiają, że dziedzińce mają rozmiary człowieka. Gęste sadzenie krzewów i bylin tworzy mikrośrodowisko atrakcyjne dla owadów zapylających rośliny, ptaki i inne gatunki fauny.